неділя, 17 листопада 2013 р.

Журналістика "а ля франсез"

13 листопада, спільно з Французьким Альянсом у Львові, у книгарні "Є" відбулась зустріч з головним редактором газети "Le Monde" - Івом Аньєсом.




Студенти-журналісти, та кожен охочий мали нагоду поспілкуватись з журналістом з багаторічним досвідом.
Розмовляли про сильні та слабкі сторони журналістики.
Його книга "Підручник із журналістики. Пишемо для газет" стала у Франції головним орієнтиром у підготовлені майбутніх спеціалістів, тепер - перекладена на українську. 



Мета журналіста на сьогодні полягає у 2 пунтах (за Івом Аньєсом):

  • чиста інформація, яка має бути надана публіці;
  • говорити про факти, а також додати максимум деталей, і пояснити їх. Без пояснення, інформація не є повною;

Революція, як початок великого.
Велика французька революція (1789-1799) практично дала початок французькій журналістиці. Більшість революціонерів, були політичними діячами та письменниками. 

Французька журналістика має 2 підґрунтя:
  • політика
  • література

Кілька слів про блогінг
Франція чемпіон із кількості блогів. 
У 1789 році була підписана декларація про права людини, де у статті 11 йдеться про те, що людина має право: говорити/писати/друкувати, усе, що не суперечить Конституції держави. Повна свобода слова. Між іншим, Франція зараз одна з перших по свободі слова у світі. 

"Блогери мають користуватися тільки перевіреною інформацією" 


Коментар понад усе
Недоліком французької журналістики, Ів Аньєс, називає "коментар", і тільки тому, що до кожної своєї новини, автор статті викладає свою позицію, своє пояснення. Недавнє дослідження показало, що, приміром, ЗМІ дуже впливають на думки виборців під час виборів у Франції. 
Читачі люблять інформацію, вони хочуть бачити сенс у цій інформації, і очікують на пояснення.
Отже, коментар дуже важливий у журналістиці. Люди хочуть знати думку журналіста. 





"Факти є священими, а коментарі  - вільними"
На відміну від журналістики у Франції, де головним є коментар, англосаксонська журналістика цікавилась фактом. Французи дуже люблять втручатись у приватне життя. Месье Аньєс, радить журналістам навчитись розрізняти приватні речі, від публічних, і фокусуватись на них. 


"Ми не можемо бути об'єктивними, ми можемо бути лише чесними"
 "Непрофесіонали ніколи не замінять журналістів за фахом. Вони не зможуть збирати інформацію. Журналіст повинен вміти працювати з матеріалом"

Довідка: Ів Аньєс - екс-керівник редакції Ouest France, головний редактор газети Le Monde, та директор Центру підготовки і передпідготовки журналістів у Парижі, з 2006 року президент Асоціації прообразу Ради преси Франції. Автор низки книг про журналістику і ЗМІ. Досвід Іва Аньєса у журналітиці більше 30-ти років. 




фото: Сергій Бобра

Немає коментарів:

Дописати коментар